Dlaczego warto jechać do Kostaryki?

12 maja, 2024 Tagi , ,

Kostaryka – kraj wielu cudów natury, który oferuje wiele ekscytujących zajęć na świeżym powietrzu nie tylko dla poszukiwaczy przygód. Od przypływu adrenaliny podczas zjeżdżania na tyrolce przez bujne korony drzew po spokojny spacer nad wodospadem, od dreszczyku emocji podczas surfowania po falach Pacyfiku po obserwowanie motyli. Ten środkowoamerykański raj oferuje mnóstwo wrażeń. Dlaczego warto jechać do Kostaryki? Kraj ten warto odwiedzić z wielu powodów, a poniżej wymieniamy najważniejsze, dla których warto zaplanować wakacje w Kostaryce. 

Wycieczki do Kostaryki. Idealne miejsce… ale dla kogo?

To idealne miejsce dla osób poszukujących przygód, sportów na świeżym powietrzu i aktywności na łonie natury. Kraj ten jest znany ze swojego piękna. Krajobrazy są tu niesamowite, podobnie jak obfitość dzikiej przyrody. Popularna La Fortuna to świetne miejsce, jeśli chcesz mieć najciekawsze atrakcje w pobliżu, podczas gdy spokojne małe miasteczko Orosi jest idealne na relaksujący wypoczynek w górach. Boho-casualowe klimaty małych miasteczek plażowych na półwyspie Nicoya również przyciągają wielu turystów. Natomiast kurorty takie jak Jaco są idealne na leniwe dni na plaży i surfing. W kraju tym znajduje się także wiele parków narodowych. Parque Nacional Manuel Antonio jest uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie!

Dzika przyroda i duża bioróżnorodność 

Kostaryka to kraj, w którym żyje około 1250 gatunków motyli i ponad 10% światowych gatunków fruwa po lasach i polach tego kraju. Jednym z najbardziej znanych i pięknych okazów jest niebieski motyl Morpho peleides. Zaplanuj swój pobyt w Kostaryce tak, aby znaleźć czas na podziwianie setek tych pięknych stworzeń w Educational Butterfly Sanctuary. Znajduje się w nim 30 gatunków motyli, a także ćmy i żaby drzewne. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej oraz zobacz piękną wystawę orchidei. Territorio de Zaguates to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Kostaryki. To prowadzone przez wolontariuszy schronisko dla psów w Santa Barbara jest domem dla ponad 900 psów. Bezpańskie psy, które mają szczęście znaleźć się w tym miejscu są traktowane z ogromną miłością i otoczone najlepszą opieką. Zachęcamy do spędzania czasu na zabawie z psami, a nawet do zaplanowania spaceru z psami w dolinie. Jest to absolutna konieczność dla miłośników psów.

Na uwagę zasługują także lasy namorzynowe, które znajdują się na obu wybrzeżach. Las namorzynowy Térraba-Sierpe Wetland na półwyspie Osa jest największym w Kostaryce. Las ten rozciąga się na powierzchni ponad 27 000 ha i jest zamieszkiwany przez dzikie zwierzęta, takie jak kraby, kajmany, krokodyle, boa, żaby drzewne, żółwie rzeczne, iguany, małpy kapucynki i różnorodne ptaki. To spokojne siedlisko, do którego można dostać się tylko łodzią, odgrywa ważną rolę w ochronie wybrzeża Kostaryki przed niszczycielską siłą potężnych fal sztormowych. Wybierz się na wycieczkę z certyfikowanym przyrodnikiem, który podzieli się informacjami na temat lasu namorzynowego i jego mieszkańców. 

Dlaczego warto jechać do Kostaryki? Duża różnorodność parków narodowych

Na terenie Kostaryki znajduje się 30 parków narodowych i około 5 % światowej różnorodności biologicznej. Do odkrycia są tu tzw. lasy chmurowe, rafy koralowe i lasy deszczowe. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Kostaryce jest wędrówka, szczególnie po Parku Narodowym Wulkanu Tenorio, gdzie można zobaczyć oszałamiający wodospad Rio Celeste. Kostaryka posiada także ponad 60 wulkanów, w tym pięć aktywnych. Wulkan Arenal jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Kostaryki, szczególnie wśród osób, które lubią wędrować po jego trudnym terenie lub relaksować się w kojących gorących źródłach geotermalnych. W okolicy dostępnych jest także wiele uzdrowisk i kurortów, które wykorzystują te naturalnie ciepłe źródła. Około 30 % terenu Kostaryki jest chronione przez parki narodowe, rezerwaty i ostoje, więc znajdziesz tu wiele miejsc, w których populacje zwierząt mogą się rozwijać. I prawie wszędzie, gdzie się udasz, znajdziesz dziką przyrodę do odkrycia. 

Gorące źródła w Kostaryce

Jeśli w danym kraju znajdują się wulkany, możesz także założyć, że są tu naturalne gorące źródła! W Kostaryce nie jest inaczej! Kraj ten słynie z naturalnych gorących źródeł, które mają właściwości terapeutyczne i są popularną aktywnością, jeśli szukasz relaksu i odprężenia. Gorące źródła występują w różnych formach, od luksusowych kurortów ze sztucznymi basenami po małe naturalne baseny w dżungli, do których można dotrzeć tylko pieszo. Większość gorących źródeł znajduje się w oszałamiających naturalnych sceneriach i oferuje możliwość relaksu pośród dzikiej przyrody. Polecamy odwiedzić naturalne gorąca źródła, a nie takie, które zostały stworzone lub zmodyfikowane przez człowieka, ponieważ nie są one tak skuteczne jak w przypadku tych pierwszych.

Egzotyczna kuchnia

Kuchnia z pewnością nie jest pierwszą rzeczą, która przyjedzie Ci na myśl, jeśli pomyślisz o Kostaryce. Jednak dzięki tradycyjnej kuchni ukształtowanej przez wpływy hiszpańskie, karaibskie i lokalne – a także obfitości świeżych składników. Jest to idealne miejsce dla smakoszy. Niektóre z najpopularniejszych dań to na przykład: vuelve a la vida (koktajl z owoców morza przypominający ceviche), arreglados (rodzaj kanapki z mięsem, serem i warzywami) oraz pejibayes (owoce palmy brzoskwiniowej, które są często gotowane i podawane z majonezem). Oczywiście znajdziesz tu także wiele innych smakołyków, które ciężko znaleźć w europejskich restauracjach. 

Dlaczego warto jechać do Kostaryki? Raj dla miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu

Rekreacyjny ziplining został wynaleziony w Kostaryce i wciąż jest jedną z najciekawszych atrakcji, której nie można przegapić. Kostaryka jest również magnesem dla surferów, którzy przybywają tu z całego świata. Inne popularne sporty wodne to rafting, kajakarstwo, nurkowanie oraz snorkeling. Kraj ten jest również rajem dla wędkarzy, ponieważ oferuje jedne z największych na świecie populacji żaglic i marlinów. Zarówno wędkarstwo dalekomorskie, jak i przybrzeżne są popularne w Kostaryce. Wędkarzy przyciągają także liczne rzeki i jeziora Kostaryki. W kraju tym nie brakuje miejsc do aktywności na świeżym powietrzu, w tym wycieczek pieszych. Wśród sposobów na odkrywanie obfitych bogactw naturalnych kraju są wędrówki piesze, jazda konna, wycieczki pojazdami terenowymi, jazda na rowerze oraz wspinaczka górska.

Plaże i raj dla surferów

Plaże w Kostaryce są po prostu oszałamiające! Ze względu na położenie kraju między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym, znajdziesz tu różnorodne plaże i kolory piasku, od białego po czarny. Są one znane ze swojego tropikalnego piękna, z krystalicznie czystymi wodami, miękkimi piaskami i bujną roślinnością. Tak więc, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem spacerów to i tak nadal możesz cieszyć się dziką przyrodą podczas dni na plaży. W Kostaryce znajdziesz wiele plaż, które zaspokajają najróżniejsze potrzeby wszystkich typów podróżników. Od miejsc trudno dostępnych, po wybrzeża bardziej dostępne i popularne wśród turystów.

Podczas wakacji w Kostaryce udaj się na dziewicze plaże Półwyspu Nicoya, ponieważ jest tam wiele malowniczych plaż do odkrycia!Kostaryka to także raj dla surferów. Dzięki długiej linii brzegowej i falom, do kraju przybywają surferzy na wszystkich poziomach zaawansowania. Niektóre z najpopularniejszych miejsc do surfowania w Kostaryce to Tamarindo, Jaco, Playa Grande i Santa Teresa. Plaże te oferują zarówno łagodne fale dla początkujących jak i bardziej wymagające dla doświadczonych surferów. W całym kraju dostępnych jest również wiele szkół i obozów surfingowych, co znacznie ułatwia naukę surfowania bądź doskonalenie umiejętności. Dzięki wysokim temperaturom wody przez cały rok jest to doskonałe miejsce na surfing, o każdej porze roku.

Góry

Kostaryka to nie tylko szerokie i piaszczyste plaże, ale i wulkany oraz malownicze szczyty górskie. Góry oferują zapierające dech w piersiach krajobrazy i wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wyżyny pokryte są bujnymi lasami deszczowymi i lasami chmurowymi, z mnóstwem szlaków do uprawiania turystyki pieszej. W górach znajduje się również kilka aktywnych wulkanów, w tym Arenal i Poás, które oferują odwiedzającym wyjątkowe doświadczenia, takie jak wędrówki szlakami lawy czy oglądanie kraterów wulkanicznych. Rezerwat Monteverde Cloud Forest (w górach Tilarán) jest popularnym miejscem dla obserwatorów ptaków oraz miłośników przyrody. Oszałamiające widoki wraz ze świeżym górskim powietrzem, zapewniają niezapomniane wrażenia w Kostaryce.

Dlaczego warto jechać do Kostaryki? Doskonała kawa i czekolada

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, na pewno słyszałeś o Costa Rica Coffee. Kraj ten jest dobrze znany z produkcji jednych z najlepszych kaw na świecie. Kraj też znany jest również z produkcji czekolady. Dlatego też wizyta w Kostaryce nie byłaby kompletna bez wycieczki po plantacji kawy! Wycieczki te dają Ci możliwość poznania procesu produkcji kawy i jej spróbowania. Podczas zwiedzania możesz poznać różne etapy produkcji kawy, od sadzenia ziaren kawy po palenie ich i pakowanie. Plantacje kawy znajdują się głównie w Valle Central, gdzie klimat i gleba wulkaniczna zapewniają idealne warunki do ich uprawy. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Orosi. Możesz tu dowiedzieć się o historii kawy w Kostaryce i kulturowym znaczeniu kawy dla tego kraju. I oczywiście możesz spróbować jednych z najlepszych kaw na świecie, a nawet kupić trochę do Polski.

Rdzenne plemiona i przyjaźni mieszkańcy

Na terenie Kostaryki żyje kilka rdzennych plemion, w tym między innymi: Bribri, Maleku, Cabécar, Ngöbe oraz Teribe. Plemiona te zamieszkują tereny Kostaryki od wieków i mają własne unikalne kultury, tradycje oraz języki. Wizyta w ich społecznościach daje szansę poznania ich stylu życia i bogatego dziedzictwa kulturowego. Niektóre rdzenne społeczności oferują wycieczki z przewodnikiem, podczas których odwiedzający mogą poznać tradycyjną medycynę, rękodzieło oraz praktyki rolnicze. Pamiętaj, aby uszanować ich zwyczaje i tradycje. Przed zrobieniem zdjęcia lub nagrywaniem poproś o ich pozwolenie i zgodę. Odwiedzając te społeczności, możesz wesprzeć ich wysiłki na rzecz zachowania ich kultury i stylu życia.

Kostarykańczycy, znani również jako Ticos, są znani ze swojej życzliwości oraz gościnności. Ticos są dumni ze swojego kraju i chętnie dzielą się swoją kulturą i tradycjami. Ta przyjazna atmosfera sprawia, że Kostaryka jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia.

Wakacje w Kostaryce – pogoda idealna przez większą część roku

Kostaryka znajduje się w Ameryce Środkowej, pomiędzy Oceanem Spokojnym i Atlantyckim – mniej więcej w połowie drogi między równikiem a Zwrotnikiem Raka. Kraj ten charakteryzuje się wysoką temperaturą i wilgotnością oraz występowaniem pory deszczowej i pory suchej. Zamiast wiosny, lata, jesieni i zimy, które występują na przykład w Polsce są tylko dwie pory: sucha i deszczowa. W wielu miejscach klimat Kostaryki jest ciepły i wilgotny przez ponad połowę roku. Centralne pasmo górskie, ze szczytami osiągającymi wysokość prawie 4000 metrów, przecina Kostarykę na pół. To ukształtowanie terenu powoduje duże różnice w temperaturach i zmiany klimatu. Pogoda w jednej dolinie może być zupełnie inna niż w innej. Istnieje jednak zbyt wiele lokalnych różnic, aby je teraz wymienić. Ogólna zasada jest taka, że im wyżej, tym zimniej oraz wilgotniej!

Dlaczego warto jechać do Kostaryki? Noclegi w Kostaryce

Infrastruktura turystyczna Kostaryki jest bardzo rozwinięta, co zresztą nie powinno dziwić, ponieważ turystyka jest branżą numer jeden w tym kraju. W głównych ośrodkach turystycznych można czasem znaleźć więcej niż 100 różnych hoteli i jeszcze więcej prywatnych apartamentów. Od schronisk dla turystów, ekologicznych domków i obozów surfingowych po nowoczesne bungalowy oraz luksusowe hotele. Kostaryka oferuje dużą różnorodność, jeśli chodzi o zakwaterowanie.

Podsumowując, Kostaryka jest warta odwiedzenia, jeśli cenisz sobie doświadczenia kulturowe, unikalne ekosystemy, naturalne piękno, dziką przyrodę, tropikalne miejsca oraz interakcje z mieszkańcami. Nawet w pochmurne dni piękne plaże w Kostaryce sprawiają, że warto je odwiedzić!

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Najciekawsze darmowe atrakcje w Kostaryce

Najlepsze restauracje w Kostaryce, znane i polecane miejsca

Następny

Dodaj komentarz