Jak poruszać się po Kostaryce, transport publiczny, autobusy

19 maja, 2024 Tagi , , ,

„Pura vida” – z tym hasłem turysta może się spotkać odwiedzając piękną Kostarykę. Wraz z nim pojawia się obietnica szczęśliwie spędzonego czasu wakacyjnego, w pięknych okolicznościach przyrody i na pełnym relaksie. Aby jednak jak najmniej uronić z naturalnego uroku tego kraju, nie pominąć najpiękniejszych parków narodowych, plaż, wulkanów, zabytków i miasteczek, trzeba się przygotować odpowiednio na sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Ten praktyczny poradnik odpowie jak poruszać się po Kostaryce.    

Specyfika komunikacji publicznej na Kostaryce 

Nie jest to co prawda największy kraj na świecie, jego powierzchnia wynosi zaledwie 51.000 kilometrów kwadratowych, co stanowi 1/6 powierzchni Polski. Nie zmienia to jednak faktu, iż atrakcje turystyczne bywają położone w dużych odległościach od siebie, nie wszędzie jest także łatwo dotrzeć na piechotę.

Szczęśliwie, dzisiaj jest coraz więcej utwardzanych dróg w Kostaryce, choć szczerze powiedziawszy stan wielu z nich nadal pozostawia sporo do życzenia. Rozwija się także coraz prężniej infrastruktura komunikacyjna. Koniec końców, poruszanie się po Kostaryce jest stosunkowo szybkie i łatwe, czy to wynajętym samochodem, autobusem, taksówką lub krajowymi samolotami.  

Jak poruszać się po Kostaryce – transport autobusowy na Kostaryce

Nie da się ukryć, że to właśnie publiczne autobusy zaliczyć trzeba do najpopularniejszego sposobu poruszania się po Kostaryce. Organizacja tego rodzaju komunikacji staje na coraz wyższym poziomie, co jest współmierne do ilości przybywających coraz chętniej do kraju turystów. Przystanki pojawiają się już nawet w najbardziej odległych rejonach. Wspomnieć tutaj trzeba jeszcze prywatne autobusy wahadłowe (shuttle busy), które oferują szybsze, ale wymiernie droższe transfery. 

Węzłem komunikacyjnym skupiającym w zasadzie wszystkie linie autobusowe w kraju jest miasto San Jose. Wychodzi to naprawdę tanio, jeżeli uświadomimy sobie, iż najdroższa podróż w kraju na trasie z San Jose właśnie do Paso Canoas (na samej granicy z Panamą) kosztuje zaledwie 14 dolarów. Ceny na krótkich trasach międzymiastowych czasami wynoszą tylko 1 dolara (czyli około 400 colonów). Popularność autobusów sprawia, że bilety na popularne trasy po Kostaryce najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem. I jeszcze jedna uwaga: bilet są zwyczajowo wydawane nie tylko z datą przejazdu, ale i numerem miejsca. Na dłuższych trasach są postoje na toaletę i posiłek. 

Jak poruszać się po Kostaryce – taksówki na Kostaryce

Wiadomo dość powszechnie, że w różnych krajach zachowanie taksiarzy bywa wysoce kontrowersyjne. Cudzoziemcy są często naciągani i w konsekwencji muszą płacić kierowcy horrendalne stawki. Cóż, w przypadku Kostaryki taksówki biorą kursy zarówno średnio jak i długodystansowe, ale prawda jest taka, że opłacają się najbardziej w przypadku kilkuosobowych grup. 

To z pewnością najwygodniejszy sposób poruszania się po tutejszych miastach i miasteczkach. Obowiązująca w nich taryfa przewiduje, że uiścić trzeba w taksówce miejskiej 2 dolary na starcie, a do rachunku dolicza się średnio 2 kolejne dolary za każdą przejechaną milę (czyli w przybliżeniu 1,5 kilometra). Pamiętać też trzeba, że po godzinie 22 wieczorem stawki takie rosną. Jeżeli taksówka ma licznik, ten powinien cały czas działać, a jeśli nie ma to trzeba wynegocjować wcześniej cenę z kierowcą. Przykład z życia? Przejazd taksówką z międzynarodowego lotniska Juan Santamaría do miasta San Jose kosztuje około 30 dolarów.

Samoloty krajowe

To z pewnością fascynujący sposób podróżowania po Kostaryce, ale czy opłacalny? Za całość obsługi lotów krajowych odpowiada regionalna linia lotnicza Salsa, która powstała jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Głównym węzłem komunikacyjnym jest w tym wypadku oczywiście międzynarodowy port lotniczy Juan Santamaría. 

Rezerwacja taniego lotu jest w sumie łatwa, a ceny zaczynają się od około 60 dolarów – ostatecznie o kwocie za bilet decyduje odległość od miejsca docelowego. uważać natomiast trzeba na maksymalną wagę darmowego bagażu – na Kostaryce wynosi ona mniej niż 10 funtów (niecałe 5 kilogramów). Za większy bagaż dopłaca się do biletu. 

Wynajęcie samochodu lub skutera

A to już alternatywa dla tych, którzy nie lubią być zależni od transportu publicznego. Na Kostaryce aby wynająć skuter należy posiadać ważne prawo jazdy kategorii A i dokument potwierdzający tożsamość kierowcy. Mniejsze motocykle na jednodniowe wycieczki można wypożyczyć w niektórych nadmorskich miasteczkach, a dzienna stawka wynosi około 40 dolarów. Całkiem przystępnie! Chcąc iść na całość i zwiedzać Kostarykę na motorze, trzeba wynająć lepszą maszynę z dobrym zawieszeniem – wraca tutaj temat nie zawsze dobrych dróg. 

Komfort zwiedzania zwiększy się jednak przy wynajęciu samochodu. Generalnie ceny zawsze będą niższe poza sezonem turystycznym. A ile wyniosą dokładnie? Wynajęcie dobrego SUV-a na tydzień to koszt około 250-300 dolarów. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty benzyny, ale ta na szczęście jest całkiem tania – około dolara za litr. Aby wynająć auto trzeba posiadać ważny paszport i prawo jazdy. Czasami spotyka się minimalny wiek konieczny do wynajęcia – od 21 do 25 lat, zależy od firmy. 

Autor:Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Najlepsze restauracje w Kostaryce, znane i polecane miejsca

Jesień w Kostaryce, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

1 komentarz do “Jak poruszać się po Kostaryce, transport publiczny, autobusy”

  1. Pingback: Jesień w Kostaryce, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie - CostaRica.pl - wakacje w Kostaryce

Dodaj komentarz