Kostaryka – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

7 kwietnia, 2024 Tagi , , , , ,

Kostaryka to kraj, który znajduje się w Ameryce Środkowej, pomiędzy Nikaraguą i Panamą. Kraj ten oferuje wiele naturalnych atrakcji i jest szczególnie popularny wśród turystów interesujących się ekoturystyką oraz dziką przyrodą. Naturalne piękno i przyjaźni mieszkańcy Kostaryki sprawiają, że kraj ten jest coraz chętniej odwiedzany także i przez Polaków. Jeśli szukasz czegoś zupełnie innego, z dala od tłumów turystów, sprawdź jakie atrakcje skrywa Kostaryka. W artykule znajdziesz najciekawsze atrakcje, najpiękniejsze plaże oraz polecanie miejsca na nocleg.

Kostaryka – co warto zobaczyć?

Wulkan Arenal

Park Narodowy Arenal Volcano, znajdujący się w paśmie górskim Cordillera de Guanacaste jest jednym z najlepszych obszarów krajobrazowych w kraju. Główną atrakcją jest tu wulkan Arenal 1 657 m n.p.m., najaktywniejszy wulkan w Kostaryce. Arenal był uśpiony od 1500 r. aż do potężnej erupcji 29 lipca 1968 r., która pozbawiła życia 82 osoby i zniszczyła dwie wioski. Od tego czasu obserwuje się jego aktywność. Park jest również znany z dużej różnorodności biologicznej, z połową wszystkich kostarykańskich gatunków ptaków, gadów, płazów i ssaków zamieszkujących jego granice. W parku znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą do wodospadów oraz starych strumieni lawy.

Park Narodowy Tortuguero

Jeśli szukasz czegoś poza utartym szlakiem udaj się do Parku Narodowego Tortuguero, który położony jest na północno-wschodniem wybrzeżu Kostaryki. Obszar ten dostępny tylko łodzią, ponieważ jest jednym z najbardziej wilgotnych obszarów w kraju i oferuje coś innego niż reszta kraju. Park jest ważnym miejscem lęgowym żółwii morskich, w związku z tym obserwowanie żółwi jest tutaj największą atrakcją. Chociaż w pobliżu dostępnych jest wiele plaż, obszar przybrzeżny nie nadaje się do pływania, ponieważ występują tu silne fale, prądy oraz rekiny. Podczas wizyty z przewodnikiem w tym miejscu, można podziwiwać setki, a nawet tysiące żółwi zielonych i skórzastych gniazdujących oraz składających jaja na plażach. Ostatnie wysiłki na rzecz ochrony przyrody zwiększyły liczbę żółwi gniazdujących w tym obszarze. Na szlakach turystycznych lub podczas wycieczek łodzią wzdłuż kanałów można zobaczyć małpy, leniwce, pekari i tapiry. Powszechne są również żółwie słodkowodne, jaszczurki, węże, żaby, ropuchy i inne płazy.

Teatr Narodowy w San Jose

Kostarykanie są dumni z Teatru Narodowego, który jest uważany za najbardziej imponujący budynek w San Jose. W latach 90. XIX wieku rządzący baronowie kawowi przegłosowali podatek od eksportu kawy w celu sfinansowania budowy teatru. Co ciekawe, do zaprojektowania budynku sprowadzono europejskich architektów i rzemieślników. Ukończony w 1897 roku budynek posiada klasyczną renesansową fasadę z kolumnami zwieńczoną posągami symbolizującymi taniec, muzykę i sławę. Wewnątrz foyer z różowego marmuru znajdują się alegoryczne postacie oraz malowidła ścienne przedstawiające historię Kostaryki. Najsłynniejszym z obrazów jest ten przedstawiający zbiory i eksport kawy, namalowany przez Arturo Fontanę w Mediolanie w 1897 roku.

Lasy chmurowe w Monteverde

Lasy chmurowe, nazywane także mglistymi w pobliżu Monteverde i Santa Elena to jedne z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Kostaryce. Jeśli masz ochotę zobaczyć unikalne rośliny i dzikie zwierzęta bez zbytniego oddalania się od utartych szlaków, jest to zdecydowanie miejsce, do którego powinieneś się udać. Chmury i mgły pokrywające te lasy zapewniają wilgoć niezbędną do utrzymania unikalnych siedlisk tego obszaru. Podczas gdy wiele osób przyjeżdża tu tylko po to, by obserwować ptaki, na terenie Rezerwatu Lasu Chmur Monteverde i Rezerwatu Lasu Chmur Santa Elena żyją także różne ssaki, płazy i gady. Wypatruj kolorowych żab, wyjców oraz jaguarów. Zorganizowane wędrówki są jednym z najlepszych sposobów na zobaczenie lasu. Monteverde i Santa Elena to dwa główne ośrodki turystyczne w regionie, które oferują zakwaterowanie, restauracje, a nawet sklepy i galerie. Obszar ten, położony na północny zachód od San Juan. Może tu być zimno, więc pamiętaj o zabraniu cieplejszych ubrań.

Park Narodowy Manuel Antonio

Położony na obrzeżach miasta Manuel Antonio, Park Narodowy Manuel Antonio jest jednym z najlepszych miejsc w Kostaryce do podziwiania dzikiej przyrody. Jego dodatkową zaletą są piękne plaże z delikatnym piaskiem. Niektóre z typowych dzikich zwierząt mieszkających w tym w parku to wyjce, małpy wiewiórki, leniwce, białonosy i trudne do przeoczenia kapucynki. Można również podziwiać tu barwne motyle i niezliczoną ilość kolorowych ptaków. Park możesz zwiedzać na własną rękę, ale aby uzyskać bardziej dogłębne wrażenia, rozważ dołączenie do wycieczki z przewodnikiem po Parku Narodowym Manuel Antonio. Przewodnicy wiedzą dokładnie, gdzie znajdują się zwierzęta i mają przy sobie statywy oraz teleskopy, które są idealne do podglądania dzikiej przyrody.

Dominical

Dominical to tropikalny raj i jedno z najlepszych miejsc w Kostaryce do surfowania. Piękne plaże, tanie zakwaterowanie, restauracje na świeżym powietrzu i świetna atmosfera bohemy są tym, z czego ta miejscowość słynie od dawna. W ostatnich latach niegdyś gruntowe drogi zostały wybrukowane i to, co wcześniej było zakurzonym miasteczkiem na plaży, stało się znacznie bardziej wyrafinowanym miejscem turystycznym. Poza miastem znajdują się spokojniejsze plaże, na których można znaleźć własne, wyjątkowe miejsce. Dominical to fantastyczne miejsce do obserwowania dzikiej przyrody bez zbytniego oddalania się od cywilizacji. Tukany, małpy, leniwce i ary szkarłatne są często spotykane w centrum Dominical. Coroczny Envision Festival przyciąga tłumy do Dominical pod koniec lutego i na początku marca. Wydarzenie to koncentruje się na muzyce, sztuce i obejmuje takie atrakcje jak na przykład joga na plaży. 

Park Narodowy Wulkanu Irazu

Wulkan Irazú 3 342 m n.p.m. jest najwyższym wulkanem w Kostaryce, który wciąż jest aktywny! Szczyt wulkanu przypomina księżycowy krajobraz z kraterami. Główny krater Irazú ma 1050 m średnicy i około 300 m głębokości. Natomiast najsłynniejszym jest krater Diego de la Haya, który jest znacznie mniejszy i posiada małe lazurowe jezioro, które czasami zmienia kolor na lekko czerwone. Oznakowane szlaki prowadzą do tych i dwóch innych mniejszych kraterów, z których jeden również posiada małe jeziorko. Można również zobaczyć stożek wulkaniczny, który został utworzony z rozdrobnionej skały wulkanicznej. Ze szczytu w pogodne dni można podziwiać Pacyfik oraz Karaiby.

Półwysep Osa i Park Narodowy Corcovado

W południowej Kostaryce, poza pięknymi plażami Dominical, znajduje się odległy Półwysep Osa i Park Narodowy Corcovado. Park, który założono w 1975 roku, chroni odcinek przybrzeżnego lasu deszczowego Pacyfiku w Ameryce Środkowej. Posiada rozległy system szlaków i jest popularny wśród podróżników, którzy lubią długodystansowe wędrówki. Oprócz surfingu, innymi popularnymi atrakcjami w regionie są nurkowanie, snorkeling oraz wędkarstwo. Puerto Jiménez to największe miasto w okolicy, które także warto odwiedzić podczas wakacji w Kostaryce. 

Kostaryka – najpiękniejsze plaże

Plaża w Santa Teresa

Na półwyspie Nicoya, w pobliżu Montezuma, znajduje się piękna plaża w Santa Teresa. Ta szeroka, kilkukilometrowa plaża jest idealnym miejscem do surfowania. Jest to również idealne miejsce na spacery i wygrzewanie się na słońcu. Podczas odpływu można zobaczyć baseny pływowe wypełnione kolorowymi rybami i ukwiałami morskimi. Plaża ta jest również wspaniałym miejscem do podziwiania zachodów słońca. Jeśli plaża ta jest dla Ciebie zbyt mała, idź dalej, w kierunku Playa Cobano na północy lub Playa Carmen na południu.

Plaże w Manuel Antonio 

Kilka pięknych plaż usytuowanych jest na terenie Parku Narodowego Manuel Antonio i w mieście Manuel Antonio. Jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Kostaryce, nie tylko ze względu na plaże, ale także na dziką przyrodę. Playa Espadilla znajduje się tuż przed małym miasteczkiem i słynie z małych fal oraz krystalicznie czystej wody. Plaża ma kilka kilometrów długości i jest doskonałym miejscem na spacer lub wypoczynek na słońcu. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców i turystów, więc bywa zatłoczona szczególnie w weekendy. Plaża kończy się na skalistym cyplu, a za nią znajduje się plaża Playitas.

Playa Conchal

W pobliżu Tamarindo, na półwyspie Nicoya znajduje się Playa Conchal. Ten malowniczy odcinek wybrzeża w kształcie półksiężyca znajduje się w zatoce otoczonej przejrzystymi wodami. Fale są tu zwykle mniejsze, więc jest to idealne miejsce na wakacje z rodziną. Chociaż jest to bardzo popularna plaża, rzadko jest tu tłoczno. Plaża jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się tu piasek wymieszany jest małymi, pokruszonymi muszlami morskimi, co czyni ją nieco trudniejszą do chodzenia. Dlatego też, warto zabrać ze sobą dobre obuwie. Ponieważ plaża składa się głównie z muszli, woda jest tu bardzo przejrzysta, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce do nurkowania z rurką.

Playa Tamarindo

Playa Tamarindo to kolejna plaża znajdująca się na półwyspie Nicoya, w Kostaryce. Plaża ta jest jedną z najpopularniejszych plaża w Kostaryce wśród osób, chcących nauczyć się surfować. Jeśli nie jesteś surferem, możesz odpoczywać i opalać się na piaszczystej plaży. Chociaż surfing jest tutaj głównym celem, pływanie również jest możliwe, ale wyłącznie jeśli jesteś dobrym pływakiem i czujesz się pewnie w wodzie.

Plaża Whale Tail

Jest to prawdopodobnie plaża, którą widziałeś już w mediach społecznościowych reklamujących wakacje w Kostaryce. Whale Tale lub Uvita Beach znajduje się w Parku Narodowym Marino Ballena w południowej części Kostaryki. Wstęp do parku jest płatny, ale koszt jest tego wart. Dwie plaże rozciągają się na długości kilku kilometrów i prowadzą do części „ogonowej”. Małe fale sprawiają, że jest to idealne miejsce do pływania i idealne dla rodzin z mniejszymi dziećmi. Zaplanuj swoją wizytę tak, abyś był tu podczas odpływu, a będziesz mógł dojść do samego końca.

Playa Flamingo

Playa Flamingo znajduje się na północ od Playa Conchal. Co ciekawe, plaża Flamingo jest praktycznie białą plażą. Jej nazwa pochodzi od faktu, że biały piasek, widziany w odpowiednim świetle, ma nieco różowawy odcień. Fale są tu dość łagodne, więc plaża jest dobrym miejscem do pływania także dla osób niepływających. Rzadko bywa zatłoczona i nie ma wielu udogodnień w pobliżu jej brzegu. Zamiast tego znajdziesz tu kilka luksusowych willi i palm, które zapewniają wytchnienie od silnego kostarykańskiego słońca. 

Playa Carrillo

Carrillo to kolejna plaża na Península de Nicoya, które jest idealnym miejscem dla osób szukających rozległej plaży, ciepłej wody i łagodnych fal. Plaża jest cicha i spokojna, co więcej nie ma tu żadnej zabudowy. Znajdziesz tu wyłącznie piasek, morze oraz palmy. Jest to idealna plaża dla rodzin ze względu na łagodne fale. 

Kostaryka – wynajem samochodu. Co warto wiedzieć?

Jedną z zalet wynajmu samochodu w Kostaryce jest wolność. Możesz jechać tam, gdzie chcesz, we własnym tempie, bez ograniczania się harmonogramami wycieczek lub transportu publicznego. Będziesz mógł po prostu doświadczyć Kostaryki jak miejscowy. Zanim jednak wynajmiesz samochód musisz wiedzieć, że:

  • Ustawowy wiek prowadzenia pojazdów w Kostaryce to 18 lat, jednak minimalny wiek uprawniający do wynajmu samochodu różni się w zależności od wypożyczalni. Większość z nich wymaga ukończenia 25 lat, choć niektóre akceptują kierowców od 21 roku życia za dodatkową opłatą.
  • Wszyscy kierowcy muszą przedstawić ważne prawo jazdy, paszport zawierający ważny stempel wizy turystycznej oraz kartę kredytową w celu dokonania płatności i zatrzymania depozytu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w Kostaryce.
  • Wynajmując samochód w Kostaryce, musisz wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje szkody wyrządzone przez osoby trzecie. Ubezpieczenie to nie może przez Ciebie zostać odrzucone i zazwyczaj nie jest uwzględnione w ofertach wynajmu samochodów. Staraj się o tym pamiętać podczas rezerwacji samochodu, ponieważ musisz zapłacić dodatkowe około 10-30 USD dziennie oprócz ceny wynajmu.
  • Dodatkowe ubezpieczenie, takie jak Collision Damage Waiver (CDW) lub rozszerzona ochrona, nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Należy pamiętać, że zakupione ubezpieczenie jest ograniczone do 30 dni, więc jeśli wynajmujesz samochód na dłużej, będziesz musiał zawrzeć nową umowę.

Koszty wypożyczenia samochodu

  • Najdroższym okresem na wynajem samochodu w Kostaryce jest wysoki sezon, który trwa od połowy grudnia do końca kwietnia. Szczególnie w okolicach świąt ceny idą w górę. Jeśli dokonujesz rezerwacji w tych terminach, postaraj się zrobić to z dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie lepszą cenę.
  • Dodatkowo sprawdź swoją trasę, aby zobaczyć, czy potrzebujesz auto z napędem 4×4, czy też nie. Wynajem miejskiego samochodu zamiast SUV-a może zaoszczędzić trochę kosztów. Wybór samochodu z manualną skrzynią biegów zamiast automatycznej pozwoli dodatkowo zaoszczędzić 40-75 USD tygodniowo. Wreszcie, rodzaj ubezpieczenia i dodatkowe opłaty w umowie wynajmu określą całkowitą cenę.
  • Samochód można bez problemu wypożyczyć we wszystkich większych miastach i na lotnisku. Proponujemy jednak wcześniejszą rezerwację auta online.

Czy łatwo jest prowadzić samochód w Kostaryce?

Przed wynajęciem samochodu w Kostaryce dobrze jest poznać niektóre przepisy drogowe i zwyczaje panujące w tym kraju. Jazda przez oszałamiające krajobrazy Kostaryki to wspaniałe doświadczenie. Autostrady są ogólnie w dobrym stanie i tylko na zazwyczaj na nieutwardzonych drogach gruntowych, można znaleźć dziury. Bez problemu można odjechać do pięknych miejsc, takich jak na przykład Uvita czy Puerto Viejo.

Standardowa prędkość na autostradach wynosi 90 km/h, ale czasami może wynosić 120 km/h. Na drogach głównych ograniczenie prędkości wynosi 60 km/h i 40 km/h na obszarach miejskich, spadając do 25 km/h w pobliżu stref szkolnych lub szpitali. Należy pamiętać, że ograniczenia prędkości wyświetlane na znakach drogowych podawane są w kilometrach na godzinę, a nie w milach.

Pogoda na Kostaryce, czyli kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Najlepszy czas na wakacje w Kostaryce to okres od grudnia do kwietnia, wówczas występuja tak zwana pora sucha. Zalecamy również podróżowanie od maja do czerwca lub w listopadzie. Jest to czas, w którym pory roku się zmieniają, ale jest znacznie spokojniej. Dzika przyroda Kostaryki jest kluczową atrakcją tego kraju, dlatego też pomiń wrzesień i październik, w planowaniu wakacji, ponieważ w miesiącach tych występują największe opady deszczu. Jest to kraj tropikalny, więc powinieneś być przygotowany na deszcz o każdej porze roku, nawet w porze suchej. To właśnie opady deszczu sprawiają, że Kostaryka jest tak bujna i piękna. Średnie temperatury przez cały rok, wahają się od 15°C do 26°C.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Kostaryce

Posada el Quijote

Jeśli szukasz noclegu dla rodzin z dziećmi w Kostaryce rozważ Posada el Quijote w miejscowości San José. Pokoje mieszczą się w budynku w stylu kolonialnym i posiadają bezprzewodowy dostęp do Internetu, meble oraz telewizor. W łazience znajduje się prysznic oraz bezpłatny zestaw kosmetyków. Ze wszystkich pokoi roztacza się ładny widok na ogród.

Encantada Ocean Cottages

Encantada Ocean Cottages usytuowany jest przy plaży Esterillos Este i oferuje odkryty basen i ogród. We wszystkich pomieszczeniach można korzystać z darmowego WiFi. Każdy pokój wyposażony jest w klimatyzację, część wypoczynkową i łazienkę. Dodatkowe udogodnienia obejmują taras, sejf oraz bezpłatny zestaw kosmetyków.

La Piña, Rio Celeste

La Piña, Rio Celeste to kolejne miejsce, które oferuje zakwaterowanie w przystępnych cenach dla rodzin z dziećmi w Kostaryce. Obiekt zapewnia klimtyzowane pokoje, WiFi, prywatny parking oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji Gości jest taras z widokiem na góry oraz w pełni wyposażona kuchnia z piekarnikiem oraz łazienka z kabiną prysznicową i bezpłatnym zestawem kosmetyków.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Kostaryce

Hotel Belmar

Hotel Belmar znajduje się w miejscowości Monteverde w Kostaryce i oferuje luksusowe zakwaterowanie z restauracją, browarem oraz barem. Obiekt zapewnia także bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach. Każdy pokój jest urządzony w drewnie i dysponuje minibarem oraz częścią wypoczynkową. W łazience znajduje się wanna lub prysznic, suszarka do włosów i bezpłatny zestaw kosmetyków. 

El Castillo – Adults Only

El Castillo to luksusowo urządzony butikowy hotel, który położony jest wysoko nad Oceanem Spokojnym w miejscowości Ojochal. W ofercie hotelu znajdują się m.in.: odkryty basen, spa oraz klimatyzowane pokoje z widokiem na pobliską wyspę Garza. Wszystkie pokoje posiadają bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz łazienkę ze szlafrokami i zestawem kosmetyków.

Senda Monteverde Hotel Member of the Cayuga Collection by Cayuga Collection

Senda Monteverde Hotel Member of the Cayuga Collection by Cayuga Collection to kolejny luksusowy hotel w Kostaryce. Znajduje się on w miejscowości Monteverde. Do dyspozycji Gości są m.in.: restauracja, obsługa pokoju, całodobowa recepcja, bezpłatne WiFi oraz usługi konsjerża. Wszystkie apartamenty posiadają część wypoczynkową, biurko oraz łazienkę.

TOP 3 noclegi w Kostaryce w przystępnej cenie

Alisson Hotel y Restaurant

Alisson Hotel y Restaurant położony jest w miejscowości Monteverde w Kostaryce i oferuje atrakcyjne cenowo zakwaterowanie ze wspólnym salonem, bezpłatnym parkingiem, restauracją oraz barem. Ten pięciogwiazdkowy hotel oferuje także usługi konsjerża, całodobową recepcję, transport lotniskowy, obsługę pokoju oraz bezpłatne WiFi.

Hotel Casa 69

Hotel Casa 69 znajduje się w centrum San Jose i oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w pomieszczeniach ogólnodostępnych oraz komfortowo urządzone pokoje z telewizorem. Każdy pokój w hotelu Casa 69 wyposażony jest w wentylator, lodówkę, radio i sejf. W łazience znajduje się prysznic.

Hotel Ballena Rey

Hotel Ballena Rey to niedawno odnowiony hotel, w miejscowości Uvita, który oferuje noclegi w przystępnej cenie w Kostaryce. Goście mogą tu korzystać z odkrytego basenu, ogrodu, parkingu, całodobowej recepcji oraz bezpłatnego WiFi. Ballena Rey oferuje także transfer lotniskowy oraz wypożyczalnię rowerów.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Ceny w Kostaryce, koszty życia i utrzymania

Wynajęcie samochodu w Kostaryce – polecane wypożyczalnie

Następny

2 komentarze do “Kostaryka – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje”

  1. Pingback: Wynajęcie samochodu w Kostaryce - polecane wypożyczalnie - CostaRica.pl - wakacje w Kostaryce
  2. Pingback: Podpowiadamy co warto zjeść w Kostaryce - CostaRica.pl - wakacje w Kostaryce

Dodaj komentarz