TOP 10 atrakcji w Kostaryce, co zobaczyć i zwiedzić

21 kwietnia, 2024 Tagi , , ,

Kostaryka dzięki bujnym lasom, pięknym parkom narodowym, rezerwatom przyrody, gorącym źródłom i tropikalnym plażom – oferuje atrakcje dla każdego typu podróżnika. Miłośnicy plażowania powinni zaplanować wakacje na zachodzie kraju, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Guanacaste i półwysep Nicoya oferują porośnięte palmami wybrzeże z luksusowymi ośrodkami all inclusive. Natomiast miłośnicy przyrody powinni udać się na wybrzeże Morza Karaibskiego, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje tego regionu, takie jak na przykład Park Narodowy Tortuguero czy Park Narodowy Cahuita. Wycieczka do tego pięknego kraju nie będzie kompletna bez podziwiania z bliska wulkanów, w tym stratowulkanu Arenal. Planujesz wakacje w Kostaryce i zastanawiasz się co warto zobaczyć? W naszym artykule opisujemy TOP 10 najciekawszych atrakcji w Kostaryce, które warto zobaczyć. 

Wodospady są główną atrakcją wielu pięknych parków narodowych Kostaryki, w tym Parku Narodowego Corcovado i Parku Narodowego Manuel Antonio. Wodospad na rzece Rio Celeste to kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania tego kraju, podobnie jak Catarata del Toro. Warto wybrać się także na  wycieczkę na wyspę Caño, która znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Corcovado. W wodach otaczających wyspę żyje wiele różnorodnych ryb i zwierząt morskich. Chociaż większość podróży prawdopodobnie spędzisz na odkrywaniu cudów natury Kostaryki, nie pomijaj wizyty w San Jose. Stolicy tego kraju, która jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. 

TOP 10 atrakcji w KostarycePark Narodowy Arenal Volcano

Park Narodowy Arenal Volcano, znajdujący się na terenie Cordillera de Tilarán jest jednym z najlepszych miejsc do podziwiania wulkanów w tym kraju. Główną atrakcją jest tu wulkan Arenal 1 657 m n.p.m.. Arenal był uśpiony od 1500 r. aż do masywnej erupcji w 29 lipca 1968 r., która zabiła 82 osoby i zniszczyła dwie wioski. Od tego czasu obserwuje się jego aktywność i w zależności od dnia lub tygodnia, odwiedzający mogą spodziewać się wszystkiego. Od chmury popiołu po świecącą czerwoną lawę spływającą z krateru.

Park Narodowy Arenal Volcano jest również znany z dużej bioróżnorodności. Na jego terytorium żyje około połowa wszystkich kostarykańskich ptaków, gadów, płazów i ssaków. Arenal Observatory Lodge, pierwotnie prywatne obserwatorium założone w 1987 roku jest jedynym hotelem znajdującym się w granicach Parku Narodowego Arenal Volcano. Znajduje się on na plantacji orzechów po południowej stronie wulkanu. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, z których wiele z nich prowadzi do wodospadów oraz zastygłych strumieni lawy.

Źródła termalne – Tabacón Hot Springs

Po wędrówce na wulkan Arenal, poświęć trochę czasu na relaks w luksusowych źródłach termalnych Tabacón. Dzięki spokojnym wodospadom, tropikalnej roślinności i bogatym w minerały naturalnym źródłom. Tabacón Grand Spa Thermal Resort jest niezwykle przyjemną atrakcją dla podróżników. Podgrzewana przez wulkan woda mineralna gromadzi się w basenach o temperaturze od orzeźwiających 22℃ do rozluźniających mięśnie 40℃. Obok źródeł termalnych, najwyższej klasy spa Tabacón oferuje okłady z błota wulkanicznego, peelingi kawowe i szereg różnych masaży. Po relaksie pod baldachimem drzew możesz zjeść posiłek w jednej z dwóch restauracji serwujących dania kuchni kostarykańskiej i międzynarodowej. Zabierz ze sobą buty do wody, aby chronić stopy podczas przechodzenia z jednego basenu do drugiego. Chociaż jest to bardzo popularne miejsce warto je odwiedzić ponieważ jest to „pozycja obowiązkowa” w Kostaryce. 

TOP 10 atrakcji w KostaryceWyspa Caño

Jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania i snorkelingu w Kostaryce, wyspa Caño przyciąga turystów ze względu na różnorodne życie morskie. Isla del Caño to niewielka wyspa położona na Oceanie Spokojnym, u wybrzeży półwyspu Osa w Kostaryce. Jest ona częścią Rezerwatu Biologicznego Wyspy Caño i ma ogromne znaczenie ekologiczne. Wyspa otoczona jest barwnymi rafami koralowymi i jest domem dla różnorodnych gatunków morskich. Rafy koralowe otaczające wyspę Caño są uważane za jedne z „najzdrowszych” na wschodnim Pacyfiku.

To sprawia, że jest to popularne miejsce dla miłośników snorkelingu i nurkowania. Podczas nurkowania z przewodnikiem możesz podziwiać imponujące podwodne ekosystemy, w tym kolorowe ryby, żółwie morskie, płaszczki, a nawet nieszkodliwe dla człowieka rekiny. Krystalicznie czyste wody zapewniają doskonałą widoczność, pozwalając odwiedzającym w pełni docenić piękno i różnorodność tutejszego środowiska morskiego. Oprócz cudów natury, wyspa Caño ma również znaczenie archeologiczne, z prekolumbijskimi kamiennymi kulami odkrytymi na jej brzegach, co dodaje jej uroku, atrakcyjności i tajemniczości.

Park Narodowy Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio jest jednym z najmniejszych chronionych terenów zielonych w Kostaryce, ale nie daj się zwieść jego rozmiarom! Na terenie parku o powierzchni 6.83 km² znajdziesz piękne plaże, zaciszne zatoczki z rafami koralowymi, szlaki przyrodnicze oraz gęsty las deszczowy. Położony na obrzeżach miasta Manuel Antonio, Park Narodowy Manuel Antonio jest jednym z najlepszych miejsc w Kostaryce do oglądania dzikiej przyrody. Jego dodatkową zaletą są piękne plaże z miękkim piaskiem. Park jest schronieniem dla leniwców i dużej populacji małp, w tym małp wiewiórek i trudnych do przeoczenia kapucynek.

Chociaż park można zwiedzać na własną rękę, istnieje wiele zorganizowanych wycieczek, które eliminują kłopoty z planowaniem i obejmują wędrówki z przewodnikiem, wycieczki kajakowe, a także przejażdżki łodzią. Przewodnicy często wiedzą dokładnie, gdzie znajdują się zwierzęta i mają przy sobie statywy oraz teleskopy, które są idealne do podziwiania dzikiej przyrody oraz fotografowania. Jeśli jesteś miłośnikiem plażowania wybierz się na Playa Manuel Antonio, która oferuje spektakularne widoki. Jeśli jednak chcesz uniknąć turystów, wybierz się na Playa Espadilla, która znajduje się w pobliżu lasu deszczowego. Wielu uważa ją za jedną z najładniejszych plaż w okolicy. Część plaży znajduje się w Parku Narodowym Manuel Antonio (gdzie wymagana jest opłata za wstęp), choć odcinek w pobliżu miasta Manuel Antonio (zwany Playa Espadilla Norte) jest bezpłatny. 

TOP 10 atrakcji w KostaryceCatarata del Toro

Catarata Del Toro to jeden z najbardziej imponujących wodospadów w Kostaryce o wysokości około 90 metrów. Spływa on do starego krateru wulkanicznego, a następnie w dół przez wąski kanion. Catarata del Toro znajduje się w pobliżu małego miasteczka Bajos del Toro, po drugiej stronie wulkanu Poas, ale ze względu na warunki drogowe najlepiej dojechać do niego od północy. Oprócz Catarata del Toro, obszar ten charakteryzuje się kilkoma innymi niesamowitymi wodospadami i jest pokryty gęstą, bujną dżunglą.

Piękno Catarata del Toro polega na tym, że można zobaczyć go bez większego wysiłku! Po przejściu przez bramę wejściową, z pierwszego punktu widokowego roztacza się niesamowity widok na wodospad z góry. W ciągu kilkuset metrów znajdują się kolejne trzy punkty widokowe, z których można podziwiać go z lotu ptaka pod każdym kątem. Jest tu także kilka ławek, na których można odpocząć. Blue Falls of Costa Rica (zwany również Cataratas Las Gemelas) to dwa wodospady o niezwykle intensywnym jasnoniebieskim kolorze. Możesz wykupić wstęp zarówno do Catarata del Toro, jak i Blue Falls i z łatwością zwiedzić je tego samego dnia.

Rezerwat Las Mglisty Monteverde

Wyobraź sobie wędrówkę przez las, który dosłownie dotyka chmur. Dodaj do tego jego mieszkańców, czyli ponad 100 gatunków ssaków, 400 rodzajów ptaków i 1200 gatunków płazów, a otrzymasz piękny rezerwat przyrody Monteverde o powierzchni 35 000 akrów. Co więcej, Monteverde Cloud Forest jest domem dla ponad 2% światowej różnorodności biologicznej, a 10% roślin jest endemicznych dla tego rezerwatu. Chmury pokrywające te lasy zapewniają wilgoć niezbędną do utrzymania unikalnych siedlisk tego obszaru. Podczas gdy wiele osób przyjeżdża tu tylko po to, by obserwować ptaki, rezerwaty Monteverde Cloud Forest Reserve i Santa Elena Cloud Forest Reserve zamieszkują różne ssaki, płazy oraz gady. Podczas zwiedzanie tego miejsca wypatruj kolorowych żab i małp wyjców.

Zorganizowane wycieczki są jednym z najlepszych sposobów na zobaczenie tego miejsca. Dzięki wyjątkowej scenerii Monteverde jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Kostaryce. Jeśli jesteś żądnym przygód podróżnikiem możesz odkryć Las Chmurowy Monteverde z tyrolki, ale jest też tramwaj dla tych, którzy chcieliby zobaczyć las chmurowy bez długich wędrówek. Jeśli wolisz pozostać na ziemi, rezerwat oferuje również piesze wycieczki z przewodnikiem przez cały rok. Monteverde Cloud Forest znajduje się na północnych równinach, około trzech godzin jazdy samochodem, na północny zachód od San José. Monteverde i Santa Elena to dwa główne ośrodki turystyczne w regionie, z zakwaterowaniem i restauracjami. Pamiętaj także o tym, że panują tu zupełnie inne temperatury niż na wybrzeżu, więc załóż ciepłe ubrania.

TOP 10 atrakcji w KostaryceBaseny termalne –  Ecotermales Fortuna

Położone na obrzeżach miasta La Fortuna, gorące źródła Ecotermales oferują relaksującą przerwę idealną na ukojenie mięśni po długiej wędrówce. Bogate w magnez wody są podgrzewane przez naturalną energię wulkanu Arenal i gromadzą się w kilku otoczonych skałami basenach. Z kolei, baseny te są otoczone leżakami i bujnym tropikalnym lasem deszczowym. Jest to także doskonałe miejsce, aby podziwiać wulkan. Nieustannie przepływająca woda odświeża się co 45 minut. Kąpiący się znajdą tu pięć basenów o temperaturze od średnio 32℃ do 41℃, a także kilka barów i restaurację serwująca dania lokalne oraz międzynarodowe. Poza tym dostępne są tu również baseny z chłodną wodą i wodospad idealny do hydromasażu. Nawet podczas lekkiego deszczu (który jest dość częsty w Kostaryce) kąpiel w gorących źródłach Ecotermales Fortuna jest niezwykle przyjemnym doznaniem. Co ważne, baseny te nigdy nie są zbyt zatłoczone dzięki ich wielkości i różnorodności. 

Puerto Viejo de Talamanca

Puerto Viejo de Talamanca to mała miejscowość położona na karaibskim wybrzeżu Kostaryki. Słynie z muzyki reggae, modnych bambusowych barów i bogatemu życiu nocnemu. Surferzy tłumnie odwiedzają otoczoną kokosami plażę Cocles, która jest najwyżej ocenianym miejscem do surfowania w tej części Kostaryki dzięki silnemu prądowi morskiemu. Smakosze natomiast mogą delektować się kuchnią inspirowaną  smakami Karaibów. Jeśli jesteś miłośnikiem dzikiej przyrody możesz wybrać się w głąb lądu, aby odkrywać lasy deszczowe i pobliski Park Narodowy Cahuita lub Centrum Ratowania Jaguarów. 

Jeśli spędzasz wakacje w Puerto Viejo de Talamanca lub w jego okolicy odwiedź czarno-piaszczystą plażę Playa Negra, która położona jest na północno-zachodnim krańcu Puerto Viejo de Talamanca. Jest to idealne miejsce na odpoczynek ze względu na jej wyjątkowy wygląd i brak turystów. Jeśli chcesz po prostu odpocząć lub popływać, wybierz się do Playa Punta Uva. Charakteryzuje się ona miękkim piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Warto wybrać się tu między wrześniem a październikiem, aby mieć największe szanse na słoneczne dni w tym tropikalnym regionie. Puerto Viejo de Talamanca znajduje się około 16 km na południe od Cahuita, leżącej w prowincji Limón. Najłatwiej dotrzeć do Puerto Viejo de Talamanca samochodem lub autobusem z Cahuita. Z San José podróż samochodem zajmuje nieco ponad cztery godziny.

TOP 10 atrakcji w KostaryceWodospad La Paz i park Waterfall Gardens

Na pierwszy rzut oka La Paz może wydawać się spokojne i nieruchome. Wystarczy jednak przyjrzeć się temu miejscu, a okaże się, że ten 70-hektarowy eko-park tętni życiem przez cały rok. Od rechoczących żab i barwnych motyli po dzikie jaguary oraz małpy czepiaki, park ten jest rajem dla miłośników dzikiej przyrody. Szlaki turystyczne wyznaczone w parku wraz z pięcioma wodospadami są największą atrakcją tego miejsca. Cały La Paz Waterfall Gardens jest porośnięty bujną roślinnością i kolorowymi orchideami. Jest to także idealne miejsce na romantyczny pobyt we dwoje. Na terenie parku znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Peace Lodge, który oprócz posiłków oferuje komfortowe zakwaterowanie. Poza tym, La Paz Waterfall Gardens to obowiązkowy punkt dla każdego, kto odwiedza Kostarykę po raz pierwszy. Jeśli nie chcesz płacić za wstęp do La Paz Waterfall Gardens, możesz zobaczyć wodospad z drogi, która przebiega w pobliżu. 

Rio Celeste

Turkusowe wody rzeki Celeste przyciągają turystów z całego świata do Cordillera de Guanacaste, wulkanicznego pasma górskiego. Znajduje się ono w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Nikaraguą. Wiele osób odwiedza ten region ze względu na Park Narodowy Wulkanu Tenorio, w którym znajduje się prawie 300-metrowy wodospad na rzece Rio Celeste. Sama rzeka jak i wodospad urzekają niezwykle lazurowym kolorem wody. Lokalna legenda przypisuje oszałamiające kolory wody Bogu, który płukał pędzle w tej rzece tuż po pomalowaniu nieba na niebiesko. Jednak naukowcy przypisują ten kolor reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy minerałami wulkanicznymi znajdującymi się w wodzie. Jeśli chcesz obserwować wodospad i basen w ich najbardziej efektownym wydaniu, odwiedź je w porze suchej, ponieważ deszcz może przyćmić niebieski odcień wody. Aby dotrzeć do wodospadu, trzeba pokonać krótki i stosunkowo łatwy szlak.

Pierwsza część jest utwardzona, a następnie przechodzi w żwir. Aby zbliżyć się do wodospadu, należy zejść po kilku wybetonowanych schodach. Po zobaczeniu wodospadu możesz zawrócić lub iść dalej, aby odkryć pozostałe atrakcje tego miejsca znajdujące się wzdłuż tej około 5.6 kilometrowej ścieżki. W tym Laguna Azul (kolejny niebieski basen) i El Teñidero (miejsce spotkania dwóch rzek: Quebrada Agria oraz Rio Buena Vista). Przystanek nad Rio Celeste jest obowiązkowy podczas wizyty w Kostaryce, nawet pomimo schodów. Jeśli planujesz wędrówkę w porze deszczowej, warto zabrać ze sobą poncho i buty przeciwdeszczowe do poruszania się po błotnistych szlakach.

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Wakacje w Kostaryce – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę?

Zima w Kostaryce, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz