Wynajęcie samochodu w Kostaryce – polecane wypożyczalnie

21 kwietnia, 2024 Tagi , , ,

Kostaryka to piękny kraj, który warto zwiedzić poza utartym szlakiem. Najlepszym sposobem na takie zwiedzanie jest wynajęcie samochodu w Kostaryce.  Jeśli myślisz o wynajęciu samochodu zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o wypożyczalniach, cenach wynajmu auta i zasadach ruchu drogowego w Kostaryce. 

Dlaczego warto wypożyczyć samochód w Kostaryce?

Nie jesteś pewien, czy powinieneś wynająć samochód w Kostaryce? Skłaniasz się ku wypożyczeniu samochodu, ale nadal nie jesteś przekonany? Oto kilka powodów, dla których wynajem samochodu jest najlepszą opcją:

 • będziesz mieć większą elastyczność;
 • możesz zwiedzać we własnym tempie;
 • możesz zejść z utartego szlaku.

Wynajmując samochód w Kostaryce, nie będziesz ograniczony żadnym harmonogramem. Posiadanie wynajętego samochodu w Kostaryce pozwala zejść z utartych szlaków, zatrzymać się w wyjątkowym miejscu z dala od turystów, wybrać dokładnie to, co chcesz zrobić i zobaczyć. Opcje są nieograniczone, gdy wynajmujesz samochód. 

Co więcej, wiele osób odwiedza Kostarykę podczas dłuższych wakacji, dlatego też aby jak najlepiej wykorzystać swój długoterminowy pobyt, wynajmij samochód. Możesz wynająć go na cały okres pobytu lub na czas wycieczek. Biorąc to pod uwagę, powinieneś wynająć samochód w Kostaryce, jeśli chcesz zwiedzić kraj i zobaczyć więcej Kostaryki poza typowymi miejscami turystycznymi. 

Ceny wynajmu samochodów w Kostaryce 

Po zsumowaniu kosztów rezerwacji prywatnych transferów / lotów krajowych w porównaniu z wynajmem samochodu to nie jest to opcja najdroższa. Na przykład, prywatny transport z San Jose do La Fortuna kosztuje około 220 USD w jedną stronę. Prywatny transport z La Fortuna do Manuel Antonio to koszt około 320 USD w jedną stronę. Loty krajowe kosztują od 80 do 250 USD za osobę w jedną stronę. Z kolei, wynajem kompaktowego SUV-a z napędem na 2 koła na okres 10 dni kosztuje około 800 USD. Oczywiście są to przybliżone koszty wynajmu samochodu, ponieważ stawki zmieniają się w zależności od pory roku, wysokości ubezpieczenia, dodatków itp. 

Wymagania dotyczące wynajmu samochodu w Kostaryce

Przed wynajmem samochodu warto wiedzieć co jest wymagane, aby prowadzić samochód w Kostaryce jako obcokrajowiec? Niezbędne są następujące dokumenty:

 • paszport,
 • ważny stempel wizy turystycznej,
 • karta kredytowa z wystarczającą ilością środków na płatność i depozyt zabezpieczający,
 • ważne oryginalne prawo jazdy z kraju pochodzenia. Co ważne, międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w Kostaryce dla Amerykanów, Kanadyjczyków i większości krajów. Jeśli jednak Twoje prawo jazdy nie jest napisane alfabetem łacińskim, będziesz musiał uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.

Wypożyczalnie samochodów w Kostaryce wymagają oryginalnego ważnego prawa jazdy. Nawet jeśli wcześniej wynajmowałeś samochód w tej samej firmie, za każdym razem musisz mieć przy sobie oryginalne prawo jazdy i paszport.

Ważne: Twoje prawo jazdy NIE MOŻE stracić ważności w czasie trwania wynajmu samochodu.

Minimalny wiek

Minimalny wiek wynajmu samochodu w Kostaryce wynosi od 21 do 25 lat. Każda firma ma własne zasady, które należy wcześniej sprawdzić. Niektóre firmy zezwalają kierowcom młodszym niż minimalny wiek za dodatkową opłatą/ubezpieczeniem. W przypadku większości wypożyczalni jednak nie zezwala się na wynajem kierowcom młodszym niż 23 lata, niezależnie od tego, czy są skłonni uiścić dodatkową opłatę. Jeśli chodzi o maksymalny wiek, tak naprawdę nie ma maksymalnego wieku, aby wynająć samochód w Kostaryce. Starsi kierowcy nie muszą także płacić dodatkowego ubezpieczenia ani innych opłat. Wiele wypożyczalni stawia również warunek, że kierowca musi mieć doświadczenie w prowadzeniu samochodu przez co najmniej 2 lata.

Najlepsze wypożyczalnie samochodów w Kostaryce

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, w jakiej wypożyczalni wynająć samochód. W Kostaryce można znaleźć duże międzynarodowe firmy, takie jak na przykład: Economy Car Rental, Alamo, Hertz, Enterprise, Sixt, Thrify i Budget. Istnieje również kilka innych lokalnych wypożyczalni samochodów w Kostaryce, takich jak Poas i Vamos. Biorąc to pod uwagę, pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze firmy jest porównanie sklepów. Warto wówczas skorzystać z wyszukiwarki samochodów znajdującej się na stronie https://www.rentalcars.com/. Jest to wygodna i szybka opcja znalezienia online najlepszego samochodu. Nie chodzi tylko o znalezienie najtańszego możliwego wynajmu samochodu. Należy sprawdzić model i rocznik wynajmowanego samochodu, liczbę biur w Kostaryce, jakość obsługi klienta, wysokość kaucji oraz opcje ubezpieczenia.

Kostaryka – zasady ruchu drogowego

Przed rozpoczęciem podróży wynajętym samochodem po Kostaryce zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • Jedź po prawej stronie i wyprzedzaj z lewej strony.
 • Wszyscy pasażerowie pojazdu powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
 • Foteliki dziecięce są wymagane dla dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejszych niż 1,45 m.
 • Jazda pod wpływem alkoholu jest karalna. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu we krwi (BAC) powyżej 0,05% jest uważane za jazdę pod wpływem.
 • Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest surowo zabronione.
 • Jazda po plażach także jest surowo zabroniona, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie ma innej drogi łączącej dwa miasta.
 • Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 120 km/h.
 • Na drogach drugorzędnych ograniczenie prędkości wynosi 60 km/h, chyba że wskazano inaczej.
 • Wokół stref szkolnych oraz przed szpitalami ograniczenie prędkości wynosi 25 km/h
 • Na obszarach miejskich ograniczenie prędkości wynosi 40 km/h, chyba że wskazano inaczej.
 • Jeśli uczestniczysz w wypadku, zawsze czekaj na przybycie funkcjonariusza policji. Nie ruszaj pojazdu, dopóki funkcjonariusz nie sporządzi raportu. Wypadek można również zgłosić dzwoniąc pod numer 911 lub 800-0123456.
 • Nie przejeżdżaj ani nie parkuj samochodu w słabo oświetlonych miejscach. Zawsze parkuj go na bezpiecznym parkingu. Nie zostawiaj w samochodzie żadnych cennych rzeczy.
 • Po wyjściu z auta sprawdź czy zamknąłeś drzwi i okna.
 • Podczas jazdy samochodem w Kostaryce z pewnością zauważysz, że jest tu mało znaków drogowych, często nie ma także latarni ulicznych, adresów ani systemów numeracji. Upewnij się, że masz GPS.

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Kostaryka – co warto zobaczyć, hotele, noclegi, zabytki i atrakcje

Wakacje w Kostaryce – wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

1 komentarz do “Wynajęcie samochodu w Kostaryce – polecane wypożyczalnie”

 1. Pingback: Wakacje w Kostaryce - wycieczka z biurem podróży czy na własną rękę? - CostaRica.pl - wakacje w Kostaryce

Dodaj komentarz